Jak się opalać?


Tematem opalania interesujemy się zwłaszcza latem. Zimą jest to mniej popularny temat, gdyż w naszej szerokości geograficznej niestety mamy mało dostępu do słońca poza sezonem letnim.
Zimą posiłkujemy się częściej solarium, kosmetykami brązującymi, a na opalanie na słońcu musimy czekać do wiosny i lata.
Czy istnieje jakiś sposób na bezpieczne opalanie? Jeśli przestrzega się pewnych zasad wówczas opalanie może być bezpieczne dla skóry. Przyjęło się jednak, że każda niekontrolowana, nieprzemyślana ekspozycja na słońce może stanowić pewnie zagrożenie dla naszego zdrowia. Chodzi przede wszystkim o zachorowania na raka skóry, ale również o szybsze starzenie się skóry, szybsze pojawianie się zmarszczek, odwodnienie organizmu, pogorszenie stanu skóry, pojawienie się niedoskonałości, oparzenia skóry, udar termiczny.
Jeśli jednak rozsądnie będzie korzystało się z promieni słonecznych wówczas opalanie przyniesie nam same korzyści. Większość osób zna podstawowe zasady odpowiedzialnego opalania się, jednak nie wszyscy stosują się do tych zasad.
Warto jednak dokładnie jeszcze raz się z nimi zapoznać i za każdym razem wychodząc na słońce mieć świadomość tego, że słońce ma ogromny wpływ na nasze ciało.

Pierwszą zasadą o której warto wspomnieć, jest czas opalania się, a dokładniej mówiąc godziny w których można się opalać. Dermatolodzy ostrzegają, aby nie wychodzić na słońce między godziną 10:00 a 16:00 gdyż w tych godzinach słońce świeci najmocniej i promienie słoneczne najintensywniej docierają do naszego ciała, co zwiększa ryzyko poparzenia. W tych godzinach lepiej zrezygnować z opalania, odpocząć w domu, schować się w cieniu. Również korzystając z filtrów przeciwsłonecznych nie zapewnia się pełnego bezpieczeństwa. Także w pochmurne dni należy uważać ponieważ przez warstwę chmur może przeniknąć nawet aż do 80% promieniowania słonecznego. Używanie więc filtrów słonecznych powinno odbywać się bez względu na to czy jestem w pełni słoneczny dzień, czy lekko pochmurny. Poza tym promienie słoneczne odbijają się od wody, piasku. Ponadto kremy z filtrami zmywają się przy każdym kontakcie z wodą. Zmywają się wraz z potem, dlatego ich aplikacje należy powtarzać nawet co godzinę.

Nie każda osoba może tyle samo czasu spędzić na słońcu. Wszystko zależy od tego jaką posiada ona karnację. Trudno podać dokładną ilość czasu. Należy dostosować go indywidualnie. Oczywistym jest, że osoby z ciemną, śniadą karnacją mogą przebywać na słońcu dłużej, a te które są blade, z jasnymi oczami, jasnymi włosami, piegami mogą na słońcu spędzić dużo mniej czasu. Przy opalaniu bardzo ważna jest również odpowiednia dieta oraz nawodnienie organizmu. Należy pić dużą ilość wody oraz jeść dietę lekkostrawną bogatą w dużą ilość warzyw oraz owoców. Można wspomagać się również suplementami diety, które wspomagają opalanie. Zawierają one najczęściej beta-karoten, miedź, cynk, selen oraz witaminę C. Witaminy te można czerpać również z pożywienia. Najbardziej znanym źródłem beta-karotenu jest marchewka. Znajduje się on również w arbuzach, melonach, mango, dyni, śliwkach, morelach, jak również w pomarańczach, szpinaku czy pomidorach. Z kolei cynk i selen oraz miedź można pozyskać z nasion dyni bądź orzechów. Istotna jest również pielęgnacja skóry po opalaniu. Warto wziąć prysznic, niezbyt zimny oraz niezbyt gorący. Skórę warto dokładnie nawilżyć odżywczym balsamem, mocno nawilżającym. A to wszystko dlatego, że słońce znacznie wysusza skórę. Jeśli pojawiły się zaczerwienienia bądź oparzenia warto mieć w domu panthenol, który złagodzi, oparzenia zmniejszy świąd skóry.

Opalanie może być przyjemnością a opalenizna ozdobą skóry jeśli tylko zastosujemy się do powyższych zasad.

Komentarze